شابهام بانرجی؛ جوان‌ترین کارآفرین دنیا

چهارشنبه, 19 خرداد 1395 ساعت 20:20 نوشته شده توسط 

شابهام بانرجی؛ جوان‌ترین کارآفرین دنیا که موفق به جذب سرمایه شد.

شابهام بانرجی، دانش‌آموز ۱۲ ساله‌ی هندی-آمریکایی، در حین نوشتن یکی از تمرین‌های مدرسه به سراغ مادرش رفت و درباره‌ی چگونگی خواندن و نوشتن نابینایان از او سوال کرد. "از گوگل بپرس!" پاسخی بود که مادرش به او داد. این آغاز ماجرای کارآفرینی شابهام بانرجی، جوان‌ترین کارآفرین دنیاست که موفق به جذب سرمایه شده‌است.

شابهام با مراجعه به گوگل و بعد از مطالعه بسیار درباره خط بریل و چاپگرهای مخصوص این خط، متوجه دشواری‌های موجود در زندگی نابینایان می‌شود. چاپگرهای مخصوص پرینت خط بریل، سنگین و در حدود ۹ کیلوگرم هستند و از آن مهم‌تر برای خریدن یک چاپگر رقمی در حدود ۲۰۰۰ دلار نیاز است.

چندی بعد شابهام پوستری را می‌بیند که راجع به یک مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی برای نابینایان بود. آن پوستر و مطالعات پیشینش درباره چاپگرهای بریل، شابهام بانرجی را به فکر فرو می‌برد که چگونه می‌تواند زندگی را برای نابینایان آسان‌تر کند.

چند ماه بعد، پس از ساعت‌ها کار بر روی ساختار دستگاه‌های چاپ خط بریل، شابهام بانرجی با استفاده از کیت ماینداستورم کمپانی لگو، که مخصوص ساختن روبوت‌های اسباب بازی است، طرح اولیه چاپگرش را آماده کرد. چاپگری که وزن آن یکی دو کیلوگرم و قیمتش ۳۵۰ دلار است!

بعد از اینکه چاپگر شابهام در نمایشگاه مدرسه‌اش برنده‌ی جایزه شد، کم‌کم آوازه‌ی اختراعش به روزنامه‌های محلی و برنامه‌های تلویزیونی رسید و سرانجام در ۱۳ سالگی از طرف کمپانی صاحب‌نام اینتل، با او تماس گرفته شد و بعد از مذاکرات اولیه سرمایه‌ای چندصدهزار دلاری برای توسعه‌ی اختراعش به او تعلق گرفت. سرمایه‌ای که بنا به اعلام این شرکت، شابهام بانرجی را تبدیل به جوان‌ترین کارآفرین دنیا که موفق به جذب سرمایه‌ شده کرده‌است.

البته به گفته‌ی شابهام، پیش از همکاری با اینتل، سرمایه‌ی اولیه‌ای او رقمی معادل ۳۵هزار دلار بود که از پدرش که مهندسی در کمپانی اینتل است دریافت کرده‌بود. سرمایه‌ای که به او کمک کرد طرح اولیه چاپگرش را بهبود و توسعه دهد.

او با استفاده از سرمایه‌ای که از اینتل جذب کرده‌بود، با کمک مهندسان و مشاوران متخصص، موفق به تهیه نسخه‌ی جدیدتری از دستگاه چاپش شد. نسخه‌ای که در آن چاپگر قابلیت دریافت پیام‌های الکترونیکی از کامپیوتر یا تلفن‌همراه و تبدیل آن به متون بریل را دارد.

چاپگر شابهام بانرجی در صورت رسیدن به مرحله تولید انبوه می‌تواند برای چاپ متون کوتاه، لیست خرید، نامه‌های اداری، و پیام‌های تبریک توسط نابینایان استفاده شود.

او نام دستگاهش را بریگو، که ترکیبی از بریل و لگو است، گذاشته و شرکتی با نام Braigo Labs ثبت کرده‌است. البته چون شابهام هنوز به سن قانونی نرسیده، مادرش پست مدیرعاملی این شرکت را برعهده گرفته‌است.  شابهام بانرجی می‌گوید: "هدف نهایی من این است که اکثر نابینایان از چاپگر من استفاده کنند."

داستان کارآفرینی و موفقیت شابهام بانرجی در جذب سرمایه یک بار دیگر اهمیت انطباق ایده‌ی کارآفرینی بر نیاز بازار و مشتریان را نشان می‌دهد.کاربر آنلاین

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تازه ها

 • انتشار کتاب، انتشار پول

  در حالی که نویسندگان ایرانی همه از اوضاع مالی می نالند، در جدیدترین لیست فوربس از ثروتمندترین نویسندگان دنیا، چند جوان توانسته اند از راه نوشتن پول های کلان به دست بیاورند.

  ادامه مطلب...
 • چرا زاکربرگ اینستاگرام یک میلیاردی را خرید؟

  در هجدهم ماه مه، قرار بود سهام فیسبوک در بازار بورس به شکل عمومی عرضه شود و صرفا یک ماه پیش از این اتفاق بسیار حساس، زاکربرگ اعلام کرد که یک اپلیکیشن دو ساله به اشتراک گذاری تصویر را به نام «اینستاگرام» خریداری کرده است.

  ادامه مطلب...
 • اینستاگرام، مغازه‌ای برای همه

  اینستاگرام فروش اینترنتی توی ایران را زیر و رو کرد. الان تعداد کسانی که این کار را می کنند، هر روز بیشتر می شود، پس دیگر نمی تواند خیلی به صرفه باشد، مگر برای قدیمی ترها که مشتری های ثابتی دارند.

  ادامه مطلب...
 • درآمد اپ نویسان ایرانی میلیاردی شد

  گزارش ها از بازار اپ های اندرویدی حاکی از آن است که این روزها بازار خرید و فروش اپ های اندرویدی در ایران داغ داغ است و البته در این میان اوضاع برخی از برنامه نویسان اندرویدی بسیار سکه شده است.

  ادامه مطلب...
 • کدام شرکت‌ ها بیشترین افراد میلیاردر را دارند؟

  طبق آماری که به تازگی توسط یک موسسه در شانگهای منتشر شده، تعداد ۲۱۸۸ فرد میلیاردر در دنیا وجود دارد. این افراد از طریق کسب و کارهای خودساخته یا خانوادگی و یا کار در شرکت‌های بزرگ و معتبر، به این درآمد و ثروت دست یافته‌اند.

  ادامه مطلب...